EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

W tym roku szkolnym po raz pierwszy zorganizowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Chcąc uczcić ten dzień postawiliśmy na muzykę, taniec i świetną zabawę. W tym wyjątkowym dniu chcieliśmy podkreślić znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

W dzisiejszym świecie zagraniczne wycieczki lub wyjazdy w celach turystycznych lub zarobkowych stały się bardzo popularne i w takich sytuacjach umiejętność nawiązania rozmowy z mieszkańcami innego kraju jest wręcz niezbędna. Czy wtedy potrafi nasz język „wyrazić to, co pomyśli głowa” zależy tylko od nas.

A w naszym kraju? Tutaj również coraz częściej spotykamy obcokrajowców, którzy będą potrzebować naszej pomocy np. w odnalezieniu banku, szpitala czy poczty. Czy ich zrozumiemy i pomożemy im, czy też „będziemy trzymać język za zębami?” Sytuacji można by mnożyć, ale wniosek jest jeden: JĘZYKÓW OBCYCH WARTO SIĘ UCZYĆ!

Język obcy teraz - ważna sprawa
angielski, niemiecki - to podstawa.
By z sąsiadem się dogadać,
trzeba mową jego władać.
Chcesz pojechać za granicę
zwiedzać państwa, ich stolice?
Poznać Londyn, Paryż, Rzym
lub w wakacje odkryć Krym?
Wyrażenia i wymowa,
gramatyka, nowe słowa.
Nie trać czasu, ucz się pilnie,
wykorzystaj czas swój zwinnie.
Bo kto język obcy dobrze zna,
ten Europę w garści ma.

Jaki morał jest z wierszyka?
Warto uczyć się języka.

Z okazji Europejskiego Dnia Języków nauczyciele języków obcych oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali konkurs piosenki obcojęzycznej dla klas 4-8 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum.

Nagrodą w tym konkursie był List Żelazny dla trzech najlepszych klas. Oceniane było zaangażowanie całej klasy, prezentacja danego języka, stopień trudności piosenki oraz same jej wykonanie. W skład jury wchodzili wszyscy nauczyciele, którzy nie pełnią roli wychowawcy klas 4-8 oraz 3G.

Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali piosenki w różnych językach europejskich. Klasy przygotowały flagi krajów, których piosenki śpiewali oraz nauczyli się podstawowych zwrotów w prezentowanych językach. Mogliśmy słuchać piosenek w języku włoskim, hiszpańskim, portugalskim, rumuńskim, rosyjskim oraz angielskim. Wszyscy świetnie się bawili, śpiewali i tańczyli.

By w pełni zaangażować widownię we wspólne śpiewanie słowa piosenek były wyświetlone na specjalnie przygotowanym ekranie. Każdy mógł spróbować swoich sił i śpiewać razem z innymi klasami.

Poprzez organizowanie Europejskiego Dnia Języków Obcych chcemy pokazać uczniom iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.

Wyniki konkursu:

Miejsce 1 - klasa III G (język angielski)

Miejsce 2 i 3 (ex aequo) - klasy 5 (język hiszpański) i 6 (język portugalski)

klasa 4 (język włoski)

klasa 7 (język rumuński)