WYCIECZKA DO WIELICZKI

W dniu 18 października 2016 r. odbyła się wycieczka do Wieliczki, w której uczestniczyło 54 uczniów klas I - IV wraz  z wychowawcami. Kierownikiem i organizatorem wyprawy była wychowawczyni kl.II, pani Barbara Sas.

O 11.30 dwie grupy naszych uczniów, pod opieką przewodników i opiekunów,  zeszły pod ziemię. Droga w dół po krętych schodach, zdawała się nie mieć końca. Po pokonaniu ośmiuset schodów uczestnicy wycieczki  dotarli do szybu Daniłowicza. Czekało na nich jeszcze blisko 3 kilometry krętych korytarzy i niezapomnianej wędrówki.

Przewodnik na całej trasie opowiadał małym turystom o historii i tajemnicach Kopalni,  o  rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej, uczniowie odwiedzili niezwykłe miejsca, gdzie solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Zobaczyli wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze. Poznali także inną stronę Kopalni:  legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię.

W połowie szlaku grupy zwiedzały  dedykowaną św. Kindze kaplicę i zdobiące ją, jedyne w swoim rodzaju, piękne, solne dzieła sztuki. Znajdował się tam  jedyny w Europie podziemny kościół, w którym mali turyści  podziwiali  m.in. podziemny pomnik Jana Pawła II. Ta unikalna solna rzeźba znajduje się na głębokości 101 metrów.

Grupa z wielkim przejęciem wysłuchała także kompozycji Fryderyka Chopina, towarzyszącej  świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solankowych jezior. Wielkie wrażenie zrobiły na uczestnikach wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby a także  zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię!

Po trudach podziemnej wędrówki uczniowie zatrzymali się w sali dla dzieci, gdzie mogli chwilę odetchnąć, obejrzeć pod mikroskopem kryształki soli, przyjrzeć się olbrzymiej makiecie kopalni lub po prostu chwilkę się pobawić.

Na koniec uczestnicy wycieczki udali się do podziemnej restauracji. Tam posilili się, wzmocnili i wyruszyli  za przewodnikiem w kierunku wind, dzięki którym, już po kilku sekundach znaleźli się na powierzchni.

Uczniowie zaopatrzeni we wspaniałe pamiątki, po godzinie 17 dotarli pod szkołę, gdzie już czekali stęsknieni rodzice.

To była niezapomniana wycieczka! Dostarczyła wszystkim  wielu wspaniałych wrażeń, a dzięki specyficznemu mikroklimatowi Kopalni, wpłynęła pozytywnie na zdrowie i samopoczucie uczestników.  Na pewno długo pozostanie w pamięci uczniów.

Anna Olek

wychowawca kl. IV