NASI UCZNIOWIE Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ

Z okazji Dnia Dziecka, w dniu 1 czerwca, dzieci i młodzież z Zespołu Gimnazjum, Szkoły Podstawowej i Gminnego Przedszkola w Nowej Jastrząbce zostali zaproszeni do remizy przez druhów z miejscowej jednostki OSP.

Uczniowie zapoznali się z pomieszczeniami remizy i znajdującym się w niej sprzętem pożarniczym. Poznali rodzaje mundurów strażackich – mundury wyjściowe, ćwiczeniowe (koszarówki) i bojowe, w których strażacy wyjeżdżają do akcji gaśniczej. Mogli przymierzyć mundury i zaprezentować się w nich kolegom. Uczyli się rozkładania i zwijania węża strażackiego.

Wielką frajdą było dla nich zwiedzanie samochodu strażackiego, mogli bowiem wejść do środka i zobaczyć z bliska jego urządzenia. W kabinie są sygnały alarmowe (dźwiękowe i świetlne), radiostacja samochodowa i radiostacje nasobne, które strażacy biorą ze sobą do akcji). Na wyposażeniu samochodu są jeszcze drabina, widły, łopaty, agregat prądotwórczy, piła motorowa do drewna, węże, gaśnice proszkowe, autopompa, łomy i inny sprzęt strażacki.

Następnie strażacy opowiedzieli uczniom o swojej pracy. Uczniowie dowiedzieli się, że praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów, ale zakres działań ratowniczo – gaśniczych jest dużo bardziej rozbudowany. Członkowie straży pożarnej są często wzywani do pomocy przy wypadkach drogowych. Udzielają pomocy poszkodowanym w ewakuowaniu tych osób z pojazdów, a następnie, przy pomocy specjalistycznego sprzętu usuwają uszkodzony pojazd z drogi.           Są również przeszkoleni do udzielania pomocy przedlekarskiej i zapobiegania panice. Do zadań strażaków należy także likwidowanie wszelkich zagrożeń o charakterze chemicznym, radiologicznym, ewakuacja ludności z zagrożonego terenu, likwidacja zagrożenia wodnego w czasie powodzi i wiele innych.

Uczniowie byli zachwyceni niespodzianką przygotowana dla nich z okazji Dnia Dziecka przez miejscowych strażaków. Zrozumieli, że praca strażaka jest ciężką pracą fizyczną, wykonywaną często w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych i trudno dostępnych miejscach, ale przynosi satysfakcję, bo polega na ratowaniu życia, zdrowia ludzkiego.

Ewa Kozdroń