Konkurs czytelniczy pt. "Czy znasz baśnie Andersena?".

"Andersena kochają wszyscy – i dzieci, i dorośli na całym świecie, wszędzie tam, gdzie kocha się stokrotki, słowiki, róże, łabędzie i motyle. Z uwagi na wybite wartości poznawcze, literackie i wychowawcze utworów Andersena stałe zainteresowanie jego osobą i dziełami jest w pełni zrozumiałe; pisarz ten zdobył światową sławę oraz uznanie, jego twórczość zwycięsko opiera się upływowi czasu, a baśnie prowadzą czytelników nieustannie ku wartościom, które czynią człowieka dobrym, pięknym i żyjącym w prawdzie".

Danuta Żebrowska

W dniu 11.02.2016 r. w Zespole Szkół w Nowej Jastrząbce odbył się konkurs czytelniczy „Czy znasz baśnie Andersena?”. Celami konkursu były: kształtowanie kultury czytelniczej wśród uczniów, sprawdzenie ich wiedzy przez zabawę, doskonalenie umiejętności przekazywania nabytych wiadomości oraz wdrażanie dzieci do pracy w grupie i zdrowej rywalizacji.

Konkurs odbył się na wzór teleturnieju „1 z 10”. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas II – IV. Impreza czytelnicza odbyła się w Sali gimnastycznej, której wystrój wprowadzał zarówno zawodników, jak i widzów w odpowiedni nastrój.

Konkurs zakończyło wręczenie nagród książkowych za zajęcie trzech pierwszych miejsc. Otrzymały je:

1. Milena Olek – kl. III
  2. Weronika Białas – kl. II
  3. Julia Laskowska – kl. IV

Pozostali uczestnicy otrzymali za udział drobne upominki i słodycze.

Mimo, że przygotowania do konkursu trwały wiele dni i wymagały dużego zaangażowania organizatorów, to jednak sądzę, że trud ten się opłacił. Impreza okazała się nie tylko dobra zabawą, ale przede wszystkim ogromnym przeżyciem osobistym dla każdego uczestnika. Zaktywizowała wszystkie dzieci ( uczestników i widzów) i dostarczyła wrażeń, które na długo pozostaną w ich pamięci.