UROCZYSTA AKADEMIA W NASZEJ SZKOLE

Dnia 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Głównymi jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.

Z tej okazji w czwartek 30 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół w Nowej Jastrząbce  uroczystą akademią uczczono Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.

Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież gimnazjum i szkoły podstawowej zapoczątkowało odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie recytowano wiersze okolicznościowe, a całość dopełniły pieśni patriotyczne śpiewane przez uczennice gimnazjum. W ten sposób uczniowie przybliżyli zebranym tło historyczne majowego święta. Przypomnieli, że wydarzenia z tamtych lat miały istotny wpływ na kształtowanie się losów narodu polskiego. Ustawa ta regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Stała się zatem podstawowym aktem stanowiącym o fundamencie naszego państwa.

Adam Zawadzki