ŻYWA LEKCJA HISTORII

5 lutego 2015 r. Agencja Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia zaprezentowała w naszym Zespole spektakl „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego” w formie tzw. żywej lekcji historii. Przedstawienie obejrzeli wszyscy uczniowie klas IV- VI i klasy gimnazjalne. Grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała najważniejsze wydarzenia za panowania dynastii Piastów. Widzowie byli świadkami, m.in. chrztu Mieszka I, walki wojów podczas bitwy pod Cedynią, najazdu czeskiego księcia Brzetysława. Mimo powagi tematu na sali często rozbrzmiewał śmiech, bo język wojów był cięty, a ich dialogi pełne humoru. Sporo emocji dostarczyła walka na miecze i wzięcie do niewoli niektórych widzów. Uczniowie zapamiętywali daty ważnych wydarzeń, powtarzając krótkie wierszyki.

Na końcu odbył się quiz, którego pytania dotyczyły obejrzanej lekcji. Za trafne odpowiedzi uczniowie otrzymywali nagrodę w postaci denarów Chrobrego wybijanych na oczach widzów. Po pokazie oglądający mogli podejść i obejrzeć wszystkie przedmioty z prastarej Polski (skrzynie, rogi, skóry), a także przymierzyć zbroje, nałożyć kolczugi czy hełmy.

Ta żywa lekcja historii bardzo podobała się uczniom naszej szkoły.