Na własne konto – dzień 3

Dzisiejszy dzień obfitował w nowe pojęcia związane z bankiem. Jak zwykle nasi dzielni uczestnicy programu „Na własne konto” wykonywali ćwiczenia, które różniły się stopniem trudności. Zaczęło się od poznania nowego pojęcia – barter. Każdy z nich  zastanawiał się cóż to może być? Barter - wymiana bezgotówkowa, czyli towar (bądź usługa) za towar (bądź usługę). Strony uzgadniają wartość towarów lub usług i dążą do tego, żeby bilans był zerowy. Barter był pierwszym systemem ekonomicznym społeczeństw nie posiadających jeszcze lub nie znających pojęcia pieniądza; w starożytnym Rzymie powodem jego stosowania była utrata wartości pieniądza. W dzisiejszych czasach barter używany jest w wymianie handlowej w celu obejścia restrykcji walutowych lub z krajami cierpiącymi na brak zasobów walut wymienialnych.

W kolejnym ćwiczeniu nasi „kontowicze” musieli wykonać zabawkę, z dość ciekawych przedmiotów jak np. słomka do picia soku, kubek, agrafka itp. Przedmioty dość dziwne, które nie mają nic wspólnego z zabawkami. Żeby było ciekawiej każda rzecz kosztowała odpowiednią sumę pieniędzy, więc trzeba było wykonać  zabawkę, która znajdzie potencjalnych kupców, zatem będzie generować zyski przy niewielkich kosztach produkcji. Nasi niestrudzeni uczniowie poradzili sobie z zadaniem bez  żadnego problemu. Powstały 3 modele: maskotka pingWIN, lornetka, oraz maska. Każdy zespół nauczył się oszczędnie wydawać pieniądze i w dodatku zarabiać.

Następnym ćwiczeniem było odegranie sceny w banku. Tym razem uczestnicy musieli wykazać się również zdolnościami aktorskimi. Zabawa była przednia, a kreatywność uczniów nie znała granic. Odgrywane scenki musiały wyglądać jak te, z które mają miejsce każdego dnia w banku. Z pozoru proste zadanie wymagało wiedzy, a przecież gimnazjaliści nie są jeszcze klientami banku, dlatego trudno im było odzwierciedlić realne sytuacje. Nie mniej jednak odgrywanie scen w banku było rewelacyjnym ćwiczeniem, które było przygotowaniem do wizyty w banku i przekonaniem się jak wygląda bankowa rzeczywistość…

Zapewne każdy z nich zastanawia się jak będzie wyglądał kolejny dzień przygody z programem „Na własne konto”… :) Sądząc po tym co przeżyli do tej pory, z pewnością będą zaskoczeni.

Cierpliwości nasi drodzy czytelnicy. Z pewnością ciekawią Was zdjęcia z zajęć.. Już jutro pojawią się na naszej szkolnej stronie internetowej:)