Narodowe Czytanie w Zespole Szkół w Nowej Jastrząbce

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.  Jej podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.  Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.

Tegoroczna Akcja Narodowego Czytania  odbyła się w sobotę 3. września. Lekturą wybraną w głosowaniu internautów zostało Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Tym razem i nasza szkoła przyłączyła się do tej pięknej inicjatywy. W sobotni poranek chętni uczniowie oraz nauczyciele zjawili się w szkole, aby wziąć udział w akcji. Zebranych powitała Dyrektor Zespołu, pani Bożena Świątek, która w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na konieczność propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Następnie  uczestnicy akcji zapoznali się z biografią Henryka Sienkiewicza, przygotowaną w formie prezentacji multimedialnej przez nauczyciela historii, pana Adama Zawadzkiego. Obejrzeli również wystawę prac wielkiego pisarza. Narodowe Czytanie w naszym zespole rozpoczęła nauczycielka języka polskiego, pani Anna Olek,  następnie kolejne fragmenty Quo vadis czytali nauczyciele: wychowawca klasy II pani Barbara Sas, ks. Krzysztof Osika, nauczyciel matematyki pani Ewa Lach-Noga, nauczyciel świetlicy pani Marta Sławieniak, nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca klasy IIIG., pani Aleksandra Kozioł. W dalszej części głos zabrali nasi uczniowie: Maria Armatys i Marcelina Tęcza z kl. IG., Sylwia Motyka, Ewelina Cygan i Karolina Głowacz z kl. IIG. oraz najmłodsza uczestniczka, Natalia Błocho z klasy V.

Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom za przybycie, a nauczycielom za przygotowanie przedsięwzięcia, zwracając uwagę na jego wielką wartość wychowawczą i edukacyjną.

Na pewno będziemy kontynuować akcję w kolejnym roku i mamy nadzieję, że przyłączy się do niej jeszcze więcej uczniów, rodziców i nauczycieli.

Anna Olek