W krainie książki

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj uroczystość ta odbywa się w II półroczu, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet. W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy zorganizować ją z okazji Dnia Dziecka.

Specjalnie na tę okazję została przygotowana część artystyczna, podczas której uczniowie obejrzeli, przygotowaną przez kolegów z klas VI i V, ciekawą inscenizację pt. „Kopciuszek”, która była wprowadzeniem do części zasadniczej, czyli Pasowania pierwszaków na Czytelnika. Bardzo ważną rolę odegrały przygotowane przez uczniów stroje i rekwizyty dla poszczególnych postaci, które urozmaiciły występy oraz rozwijały wyobraźnię dzieci. Aktorzy starali się przekazać pierwszakom także wiedzę o książce i bibliotece - zapoznali ich z regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz  prośbami książki. Zanim jednak zostali pasowani na czytelników, musieli „ zdać egzamin” tj. prawidłowo odpowiedzieć na zadawane pytania -  odgadywać bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Z wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie „na szóstkę” i wtedy przyszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika. Skupione i poważne pierwszaki w obecności Pani Dyrektor, Bożeny Świątek, uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała Pani Dyrektor. Jednocześnie pogratulowała wszystkim uczniom i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy.Od opiekunki biblioteki pierwszaki otrzymały książki i drobne upominki, nie zabrakło również słodyczy.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia . Myślę, że po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Wiele radości przeżyli również uczniowie pozostałych klas uczestniczący w uroczystości.

Ewa Kozdroń