Informacja dla rodziców - październik 2020 - grupa "Sprytne Krasnalki"

TEMATY KOMPLEKSOWE:

• DARY JESIENI
  • DBAMY O ZDROWIE
  • JESIENIĄ W PARKU I W LESIE
  • ZABAWY NA JESIENNE WIECZORY
  • LISTOPADOWE WSPOMNIENIA

Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

• Rozpoznawanie warzyw i podawanie ich nazw.
  • Kształtowanie umiejętności posługiwania się przymiotnikami; rozszerzanie słownika czynnego dzieci.
  • Rozpoznawanie owoców i podawanie ich nazw; posługiwanie się określeniami: twardy, miękki.
  • Wdrażanie do profilaktyki zdrowotnej poprzez zdrowe odżywianie się.
  • Poszerzanie wiedzy przyrodniczej na temat grzybów; wdrażanie do zachowania szczególnego bezpieczeństwa podczas ich rozpoznawania i zbierania.
  • Usprawnianie małej motoryki poprzez zabawy z plasteliną.
  • Poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy drzew liściastych (kasztanowiec i dąb) oraz ich owoców.
  • Rozwijanie kompetencji matematycznych poprzez tworzenie i kontynuowanie prostych rytmów ruchowych, słuchowych i graficznych.
  • Usprawnianie małej motoryki poprzez naklejanie drobnych elementów.
  • Wdrażanie do udziału w zorganizowanych zabawach ruchowych.
  • Rozumienie znaczenia wyrażenia zdrowe odżywianie się.
  • Zapoznanie dzieci z pracą lekarza pediatry; kształtowanie właściwego zachowania podczas wizyty u lekarza; zachęcanie dzieci do przełamywania lęku przed wizytą w gabinecie lekarskim.
  • Rozumienie konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych.
  • Rozpoznawanie i podawanie nazw części garderoby; klasyfikacja ubrań.
  • Podnoszenie kompetencji matematycznych poprzez kształtowanie rozumienia liczby w aspekcie kardynalnym; przeliczanie w zakresie 1–3; określanie, ile jest elementów.
  • Rozumienie znaczenia jedzenia owoców dla zdrowia człowieka.
  • Poznanie znaczenia ruchu dla zdrowia; zachęcanie do udziału w zorganizowanych zabawach ruchowych w sali i w ogrodzie przedszkolnym.
  • Kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
  • Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie ich z aktualną porą roku.
  • Liczenie w dostępnym zakresie; porównywanie liczebności zbiorów i tworzenie zbiorów równolicznych.
  • Zapoznanie z wyglądem i nazwami różnych orzechów (włoski, laskowy).
  • Poznanie zwyczajów zwierząt szykujących się do zimy; rozpoznawanie zwierząt i podawanie ich nazw.
  • Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią (przebarwianie się liści i ich opadanie).
  • Tworzenie obrazu do muzyki.
  • Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie ich z aktualną porą roku; zebranie eksponatów do kącika przyrodniczego.
  • Nabywanie odwagi w malowaniu ręką; utrwalanie nawyków higienicznych i porządkowych.
  • Doskonalenie wyobraźni ruchowej poprzez zabawę przy muzyce; kształcenie słuchu i poczucia rytmu.
  • Wdrażanie do umiejętnego korzystania z plasteliny, doskonalenie sprawności manualnej.
  • Wykonanie kukiełek do teatrzyku.
  • Czerpanie radości ze wspólnej zabawy; nabywanie umiejętności rzucania i łapania piłki.
  • Tworzenie ramki na zdjęcie rodzinne; podawanie nazw członków rodziny.
  • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat zawodów wykonywanych przez mamę i tatę.
  • Zachęcanie dzieci do rozmów z rodzicami na temat ich ulubionych zabaw i zabawek z dzieciństwa.
  • Pogłębianie pozytywnych więzi rodzinnych.
  • Kształtowanie postawy szacunku wobec osób starszych.

Piosenka : „KOLOROWE LISTKI”

Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały.

Kolorowe listki na wietrze szumiały.

Szu, szu, szu, szumiały wesoło.

Szu, szu, szu, wirowały w koło.

Kolorowe listki bardzo się zmęczyły.

Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.

Hop, hop, hop, tak sobie skakały.

Hop, hop, hop, w koło wirowały.

Kolorowe listki spadły już na trawę.

Kolorowe listki skończyły zabawę.

Cicho, sza, listki zasypiają.

Cicho, sza, oczka zamykają.

Wierszyk: ,,IDZIE JESIEŃ”

Idzie łąką, idzie polem

Pod złocistym parasolem.

Gdy go zamknie – słońce świeci.

Gdy otworzy - pada deszcz.

Kto to taki? Czy już wiecie?

Tak! To właśnie jesień jest!