OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. W roku 2018 dzień ten przypada na 29 września. Data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię i buduje więź między rodzicami a dziećmi.

Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pomaga lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.

28 września 2018 r. naszą klasę odwiedziła Pani Joanna Armatys – Drwal, mama jednej z uczennic. Uczniowie chętnie wysłuchali czytanego utworu pt. „Guziczek – historie nie byle jakie” Katarzyny Zychli.

Na zakończenie uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną, której już są użytkownikami i złożyli postanowienie, że będą szanować książki, przestrzegać obowiązków Małego Czytelnika oraz chętnie korzystać z rad i mądrości w nich zawartych.

Barbara Sas